16 грудня 2020 р. в Миколаївському обласному художньому музеї ім. В.В. Верещагіна відбувся майстер-клас «У майстерні Снігової Королеви».
Відвідувачі музею розглянули невеличку виставку витинанок на зимову тематику, побачили, що паперові вироби можна використати для святкового прикрашання. На майстер-класі вони спочатку згадали, як можна з паперу вирізати сніжинку, а потім розглянули більш складні способи вирізування з паперу. Прийоми стрічкової витинанки, коли паперова смужка складається так званою «гармошкою», дозволяють робити саморобні гірлянди - хороводи людей, звірят, янголів, казкових персонажів. Кожен учасник заходу забрав додому створені ним прикраси.
Витинанка - один з дуже цікавих старовинних видів українського народного мистецтва. Ця назва походить від слова «витинати» - вирізати ножицями або ножем. Ще стародавні скіфи прикрашали свій одяг вирізаними зі шкіри прикрасами. Своєрідними витинанками можна вважати вирубку з металевих пластин, випилювання з дерев’яних дошок та фанери, прорізні прикраси з берести. Але справжній розцвіт цього мистецтва пов'язаний з широким розповсюдженням паперу. Здавна українці перед великими святами білили хати та прикрашали їх розписами. Досить часто в ці розписи включалися вирізані зі складеного паперу квіточки. Інколи витинанки повністю замінювали розписи. На вікна, піч та стіни клеїли тематичні композиції. Пізніше, з розвитком фабричного виробництва, стали обмежуватися лише створенням новорічних сніжинок в дитячих закладах.
Зараз мистецтво витинанки знову відроджується та переходить на новий щабель розвитку. Багато майстрів створюють в цій техніці складні вишукані картини. Водночас прості витинанки з допомогою дорослих можуть робити і маленькі дітки, які тільки вчаться працювати ножицями, поступово опановувати складніші прийоми. Вирізування з паперу допомагає розвивати і дрібну моторику пальців рук, і логічне мислення, і просторову уяву.
І для дітей, і для дорослих це справжнє диво, коли розгортаєш складений та порізаний аркушик і отримуєш цікаве зображення. Навіть для досвідчених майстрів цього мистецтва, які можуть передбачати результат, завжди присутній елемент несподіванки.
Миколаївський обласний художній музей ім. В.В. Верещагіна пропонує всім бажаючим організацію та проведення майстер-класів зі створення святкових прикрас за попереднім замовленням за тел. 37-23-53. Заходи проводяться з дотриманням санітарно-епідеміологічних норм.